Zamanımızın Bir Kahramanı – Mihail Lermontov

Yazarın daha önce hiç bir kitabını okumadım. Bu ilk kitabı ve sanırsam en fazla başarı kazanını olsa gerek. Kitap her ne kadar kadere inanmak iste de sürekli kendi kontrolünde bir dünya isteyen Petroviç’in anılarını baz almaktadır. Bu dünyada başarılı olmak için çok uğraşan fakat başarıyı elde ettikten sonra çabucak sıkılan bir karakterdir. Aslında biraz biziz, sadece bizden biraz daha fazla kendine güven gerekmekte. Bu kendine güven mevsuzunu biz çözebilseydik eğer Petroviç kadar sonunda sanırım hepimiz Zamanın bir kahramanı olabilirdik.

Maceradan maceraya atlayan Petroviç her ne kadar başarılı görünse de kaderin de kendisine yardım edip etmediği kuşkuludur. Bunun için de aslında bazı denemelerde bulunur. Bu denemelerin sonuçları da her ne kadar kader destek vermiyor gibi görünse de bir noktadan sonra kadersizliğin de aslında bir kader olduğu görülür.

Kitap altında çok güzel mesajlar veren bir kurguyla ilerlemekte. Bunları da anlayarak okunduğunda çok güzel çıkarımlar yapılabilecek bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir