Japonya Gezisi

Bu yazıda Japonya’da yaşadığım 17 günü anlatacağım. Öncelikle Japonya’ya hayran kalmamak elde değil. Bu gezi özel nedenlerden dolayı oldu. Nişanlımın ailesini görmeye gittim. Bu gezi boyunca Tokyo ve Hiroşimayı ve buradaki yaşamları anlatacağım. Malezya’da işimden ayrıldıktan sonra 12 Ocakta Japonya’nın Haneda hava alanına Airasia x ile yolculuk yaptım. Airasia x çok eski bir uçaktı, uçak içerisinde zaman geçireceğiniz bir ekran bulunmuyor. Ucuz olmasından dolayı pek umursamadım. Normalde Japonya uçakları diğer bölgelere göre daha pahalı. Örneğin yakın sürelerde (4-6 saat) Hindistanın güneyine gidebilirsiniz. Ücreti ise belki yarısı kadar olur.  Yine de Airasia X, ANA veya JAP Air’e göre daha ucuz. Bu yolculuk için tek yön 700 Lira civarında bir para verdim. 15 KG bagaj için de yine 150 lira civarında bir para verdim. Eğer bagajınız yoksa kesin Airasia’yı seçin derim. İndiğinizde artık apayrı bir dünyadasınız. Girişte biraz tedirgin olabilirsiniz. Çok uzun bir kuyruk ve herkes ülkeye girmeye çalışıyor. Normalde uçakta doldurulması için 2 tane belge veriyorlar. Kendi vatandaşları da bu belgeleri dolduruyorlar. Bunlardan bir tanesi nerede kalacağınıza dair diğer ise pasaport kontrolü yapıldıktan sonra isteniyor. Size ne iş yaptığınız amacınızı vs. soruyorlar. Ben yazılım uzmanı olarak gittim. Benden kartımı sordular. Pasaportumda bulunan vizeyi gösterdim anca öyle kabul ettiler. Gideceğiniz yeri vs önceden ayarlamanız gerekmekte. Buradan geçtikten sonra artık özgürsünüz. 17 günlük gezim sırasında hiç kimse pasaport kontrolü yapmadı. Pasaportu hep evde bıraktım. Ben genelde gündüzleri gezdim akşamları bazı restoranlara gittim o kadar. Club gibi yerlere gitmedim. Yakınlarında bulundum fakat içeriye girmedim.

  • Metro haritası nasıl okunmalıdır

Japonya’da en önemli şeylerden birisi metro haritasının okunması.

img_1583  Köstebek yuvası gibi görünse de aslında hepsinin bir kalıbı var. Metro , JR(Japan Railway), Toubu, Toei hatları  bulunmakta. Ben en fazla Metro’yu kullandım ve genelde 600 yen’e günlük aldım. Japon’ya diğer gezdiğim ülkelere nazaran çok daha pahalı. 600 yen 20 TL civarında yapıyor. En ucuz gideceğiniz yer 160 Yen, bir iki yere giderseniz zaten 600 Yen’i geçiyor. Hatlardan bahsedersek Japonca’nın altında ingilizceleri yazıyor. Her durakta ingilizce anons yapılıyor. Tokyo içerisinde gideceğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Hatlardan geçişlere dikkat etmeniz yeterli. İstanbul metrosuna göre çok karmaşık olduğundan belki başlangıçta biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Metro genelde çok yoğun oluyor. Ama 14B kadar değil. İçeride insanlar birbirlerine saygı gösteriyor. Tabi herkesin yüzü düşmüş her büyük şehirde olduğu gibi. Ölü sessizliği ve herkes kendi işine bakıyor. İlk geldiğimde sarhoş bir grup metroya binerken bir kızın bacağı arada kaldı gülüştüler falan insanlar hep anlayışlı davrandı. Girerken sağlı sollu beklemeniz lazım. Böylece inecekler düzenli bir şekilde çıkıyor ve sizde düzenli bir şekilde giriyorsunuz. Aksi halde kaos çıkabilir. Herkesin kodlarında var sanki şimdiye kadar hiç şaşmadı. Bu her yerde geçerli, kırmızı ışıklarda araba olmasa da beklemek lazım. Her yerde kurallar var. Fakat bu insanları, çevreyi ve gelirlerini pozitif yönde etkilemiş. Örneğin daha önce Singapur’a gittiyseniz küçük bir mağazalar şehri ve hiç bir ruhu yok. Fakat Tokyo’nun teknolojik bir ruhu var. Gün geçtikçe teknolojiye her yerde ulaşılsa bile Tokyo bunların kaynağı diyebiliriz. İlerleyen bölümlerde nereden elektronik eşya alınır bunun ile ilgili de bilgi vereceğim. Gideceğiniz yere sadece bir vesait ile gidemeyebilirsiniz. Bundan dolayı günlük Metro bileti almanızı tavsiye edecebilirim. Bu haritada kalın çizgiler ile çizilen hat Metro hattı. Duraklarına bakıp inceleyebilirsiniz. Metro için günlük bilet aldığınızda bu kart ile JR hattına kullanamazsınız.

  • Yemekler

Japonya’ya gelmeden önce Türkiye’de suşi veya diğer japon yemeklerinden tadarsanız en azından biraz aşinalığınız olur. Japonya’da Tokyo haricinde Türk yemekleri bulmak oldukça zor. Hatta tamamen helal yemek bulmakta zor. Udon restoranları bazen domuz eti kullanmıyorlar. Fakat ramen yiyecek olursanız bu restoranlar genelde domuz eti kullanıyorlarlar. Sushi yerseniz en iyisi, hatta bazı restoranlar sadece soba satıyorlar. 

 

 

 

 

 

 

Orta seviye bir akşam yemeği yukarıda gördüğünüz gibi oluyor. Burası deniz ürünleri satan bir yer. Deniz ürünleri bizdeki gibi çoğunluk balıktan oluşmuyor. Hatta az bir bölümü balıktan oluşuyor. Diğer kalanlar ise kabuklu ürünler. Yukarıdaki restoran deniz ürünleri ile meşur bir yer. Küçük fakat çok yoğun. Sağ tarafta ise somon, tuna vs. balıklar satılıyor.

 

 

 

 

 

 

Yukarıda bulunan yerin adı Tsukiji balık hali. Aslında buradaki her restoran halde bulunan çalışanlara yönelik, erkenden açıp erken kapatıyorlar. Burayı görmek istiyorsanız çok erken saatlerde gitmeniz lazım. Ben biraz geç kaldığımdan dolayı halde bulunan balıklardan çoğunu göremedim. Fakat taze balıklar ile karnımı doyurabildim. Yine de kapanmamış bazı balıkçılar vardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ürünler pahalı gibi görünse de Japon kültüründe balık en önemli yiyecek bundan dolayı yemeğe fazladan para ayırmaktan geri durmuyorlar.

Bu ise benim öğle yemeğim. Tuna balığı, balık yumurtası ve deniz kestanesi. Türk damak tadına baya baya uzak aslında. Bunun ile ilgili bir anımı aktarayım. Tokyo’da Tokyo Cami adında Diyanet işlerine bağlı bir cami bulunmakta. Cuma günü için buraya gittiğimde yolda bir Pakistanlı çift ile tanıştım. Hayatlarının uzun bir süresini Amerika’da geçirmişler. Bana iki gündür aç gezdiklerini sadece ekmek ile yağ yiyebildiklerini söylediler. Bunun ile ilgili yine önceden arkadaşlar ile konuştuğumda Tailand için aynı şeyi söylemişlerdi, aç döndük diye veryansın etmişlerdi. Evet Asya ülkelerinde yemek kültürü batı gibi değil. Böyle yemekler yemek istemiyorsanız Tokyo’da Türk restoranları var. Fakat bence denenmesinde fayda var. Yandaki yemeği yediğinizde vücüdunuz proteinden dolayı ateşleniyor. O kadar etkili.

 

Tsukiji halinin yanında yine butik marketler bulunmakta bunlarda her türlü ev aleti bulmak mümkün. Bıçakları meşur buranın fakat buna göre de fiyatı var.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir