PHP Fog ve Cloud Hosting.

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Cloud hosting hakkında bilgi vermek istiyorum. Cloud hosting VPS gibi çalışan fakat parayı büyük firmalara verdiğiniz hosting çeşididir. Yani sadece php web sitesi host etmek istemiyorsanız konfigürasyonlarını yapmak ve ssh üzerinden bağlanıp değişiklikler yapmak istiyorsanız. Ya vps kullanmanız gerekiyor ya da cloud hosting yapısı bunun için bir kaç servis bulunmakta. Amazon AWS, Microsoft Azure ve küçük çaplı bir kaç site daha(Gayet güzel servisler var) Ben bu gün size php için bulduğum bir siteden bahsedeceğim. Adresi : https://phpfog.com/ buradan yeni bir kullanıcı açarak linux üzerinden ssh ile bağlanabilir bir hale geleceksiniz. Dosyalarınız git kullanarak bu server'a yükleyebilirsiniz. Üye olduktan sonra yapmamız gereken bir kaç iş var öncelikle burayı kendi server'ımız gibi kullanabiliriz yani ssh üzerinden buraya veri transferi yapabiliriz. Sitenin paneli gayet güzel hangi dili kullanmak istiyorsak ona göre tek tıkla server'a o yazılımları yüklüyor. Siteye üye İlk ekranda aşağıdaki gibidir.Buradan istediğiniz framework'ü veya cms'i seçebilirsiniz.  Bu projede ben Twitter bootstrap kullanacağım. Mysql şifresini de girdikten sonra sitemize bir ad verelim. Benim sitemin adı sahinyanlik2.phpfogapp.com olacak. Kaydettikten sonra status'e bakarsanız istediğiniz işlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.  
Status bölümünde yeşil ışığı gördükten sonra artık ssh ile bağlantımızı yapıp git ile dosyalarımızı değiştirebilir ve push edebiliriz anlamına gelmektedir.   Bunun için ben bir linux makine kullanıyorum. SSH dediğim olay windows veya linux makine üzerinden başka bir makineye güvenli bağlanmak için kullanılan bir sistem. Bunun için windowsta putty adında bir tool ile server'ıma bağlandım. Bunun için internette araştırma yapmanız gerekebilir. Şimdi oluşturmak gereken şey; 1- Yeni bir ssh key oluşturmak. Bunu phpfog'a tanıtmak. 2- Dosyaları git ile çekmek veya atmak. 1-) ssh ile server'a root olarak giriş yaptıktan sonra.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
cd ~/.ssh // ile ssh keylerin bulunduğu bölümü açabiliriz.
ls // Burada key olup olmadığını kontrol ediniz.
// Eğer keylerimiz varsa önce bunların yedeklerini alalım.
mkdir keyler
cp id_rsa* keyler
rm id_rsa*
// Yukarıdaki gibi yazdığımzda artık id_rsa* dosyamız silinecek eğer bu dosya zaten yoksa yukarıdaki işlemi yapmamız gereksiz.
// Şimdi tekrardan şifre oluşturalım
ssh-keygen -t rsa
// Önünüze gelen herşeyi enter yapıp geçin tabi daha ince ayrıntısını öğrenmek istiyorsanız google'dan aratabilirsiniz. Şifreniz oluştu
ifreniz lu anda id_rsa.pub adnda olan dosyann ierisinde
Bu dosyay cat ile aalm ve ierisini kopyalayalm
ssh-rsa ile balayan ve ierisinde karmak karakterler olan bir dosya olmas gerekiyor. Bunun ieriini tamamen kopyaladmzda.
https://phpfog.com/account#/ssh_keys Public key yazan yere yapıştıralım ve kaydedelim sonrasında onaylandığına dair bir ekran görmeniz gerekmekte. Böylece Public key ile private key birbirlerini görmüş oldu ve artık güvenli bir iletişim sağlamış olduk. 2. Adım git ile erişmek : Birinci adımda ssh güvenliğini tamamladık böylece dosya download edebilir veya yükleyebiliriz. Bunun için git gerekmektedir. İnternetten arattığınızda bununla ilgili bir ton kaynak bulunmaktadır. Benim server'da yüklü olduğundan dolayı ben kolayca kullanabiliyorum.
1
2
3
4
5
6
7
git clone git@git01.phpfog.com:sahinyanlik1.phpfogapp.com
// Serverda bulunan bootstrap dosyalımızın kullandığımız bilgisayara indiğini göreceksiniz.
// Artık sahinyanlik2.phpfogapp.com dosyası oluştu ve içerisinde dosyalarınız bulunmaktadır.
//herhangi bir dosyayı değiştirdiğinizde. Yapmanız gerekenler
git add . // Bunların hepsini git'e ekle.
git commit -m "İlk değişiklik"
git push -> Tebrikler artk dosyanz cloud hosting'de bulunmaktadr.
İyi çalışmalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir